Sigortayeri Kasko Değer Listesi Sorgulama

Loading...
Model Yılı Seçiniz
Model Tipi Seçiniz

Araç Kasko Değer Listesi Sorgulama & Hesaplama

Aracınız için alacağınız en iyi önlem kasko sigortası yaptırmanızdır. Bu sayede olası kaza durumunda aracınızın zararı karşılanır ve bütçenizi koruyabilirsiniz. Sigortayeri üzerinden aracınızın kasko değerini hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilir ve ihtiyacınız olan kasko poliçesine en uygun fiyata sahip olabilirsiniz.

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko değer listesi, aracınızın modeli, markası ve üretim yılını baz alarak ortalama piyasa değerini belirten bir listedir. Aynı zamanda poliçe kapsamında olası bir kaza durumunda sigorta şirketinizin karşılayacağı tutarı belirleyen bir listedir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından motorlu kara taşıtlarının poliçelerinin düzenlemesi amacıyla her ay düzenli olarak yayınlanır.

Değer listesi, 15 yaşına kadar olan motorlu kara taşıtları için hazırlanır. 15 yaş üstü daha eski model ve tiplere ait motorlu taşıtların sigorta bedelleri sizin ve sigorta şirketinizin anlaşmasına bağlı olarak kararlaştırılır.

Kasko Değer Listesi Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi, aracınızın markası, modeli, üretim yılı ve motor hacmine göre TSB tarafından açıklanır. Bu kasko değer listesi ise TSB tarafından ayda bir kez güncellenir. Ayrıca liste aynı ay içerisinde, araçların fiyat değişikliğine göre de güncellenebilir. Sigorta şirketiniz size en uygun teklifini yaparken bu değeri referans alır. Araç kasko değeri hesaplama için ikinci el araç için otomotiv firmalarının ikinci el araç alım satımı yapan bayi fiyatları, ikinci el alım satım yapan web siteleri ve ikinci el satışı ile ilgili gazete ilanları baz alınır.

Bu değeri etkileyen farklı faktörler de vardır. Bu faktörler arasında aracınızın hasarsızlık durumu, sigorta şirketinizin standartları, poliçenizin türü ve teminatları, aracınıza sonradan dahil ettirdiğiniz aksesuarlar ve yedek parçalar yer alır. Aracınızın donanımları arasında bulunan jantlar, lastikler ve diğer benzer parçalar teminatınız içerisindedir. Ancak araca sonradan dahil ettiğiniz yedek parçalar, aksesuarlar ve cihazlar bu teminata dahil edilmez. Bu parçaların ve aksesuarların bedelini sigorta şirketinizle karşılıklı anlaşma sağlayarak belirleyebilirsiniz.

Kasko Değer Listesi Nasıl Sorgulanır?

Araç kasko değeri sorgulama, aracınızın kasko değerini öğrenebilmenizi sağlayan bir işlemdir. Trafik sigortası için geçerli değildir. Aracınızın poliçe bedeli Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği'nin her ay yayınladığı değer listesine göre değişir. Poliçenizdeki bedel aracınıza uygun değilse, aracınızın piyasa rayiç bedeli ile fark ortaya çıkar. Bu da poliçedeki bedel arasında fark çıkabilir. Kasko değer sorgulamasını en doğru şekilde Sigortayeri hesaplama aracı ile yapabilirsiniz.

Araç kasko değeri öğrenmek için hesap tablosunda sizden istenen bilgileri doğru şekilde doldurmanız yeterli. Bu bilgiler arasında aracınızın markası, modeli ve üretim yılı yer alır. Eğer aracınız sıfır ise imalatçı ve ithalatçı firmaların fiyat listeleri esas alınır. Aynı zamanda bu firmaların galerileri ve web siteleri de incelenir. Aracınızın güncel kasko değerini öğrendikten sonra size yine Sigortayeri’nden kasko teklifini alabilir; yola güvenle çıkabilirsiniz.

Kasko Değer Listesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kasko değer listesini incelerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bu unsurları dikkatli olarak gözden geçirebilir ve doğru bir değerlendirme yapabilirsiniz. Güncel kasko değer listesi 2024 için dikkat etmeniz gerekenler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Listede yer alan değerler zorunlu trafik sigortasını kapsamaz.
 • Listede araç kasko bedeli belirlenir ve poliçe düzenlemelerinde ise belirlenen bu bedel girilir. Poliçe detaylarında kasko sigortası genel şartlarına göre rayiç bedel olarak yer alır.
 • İkinci el araç alımlarınızda araç kasko değer listesi ile piyasa fiyatları baz alınır.
 • İkinci el satışlarınızda ise satış sözleşmeniz üzerine araç değer listesi ve araç bedeli detaylı bir şekilde belirtilir.
 • Sadece son 15 yıl özelindeki değerler esas alınır. Aracınız 15 yaş altında olduğu takdirde listede yer alır, 15 yaş üzerindeki araçlar ise listede yer almaz.
 • Listedeki kasko bedeli hesaplama yapılırken aracınızda bulunan aksesuarlar bu bedelin içerisinde yer almaz. Bu yüzden herhangi bir mağduriyet yaşamamanız adına araç aksesuarlarınızı da poliçenize ekletmeniz gerekir.
 • Olası bir araç hasarı durumunda doğru bedel kullanıldığında piyasa rayiç değeri ve sigorta şirketi arasında fark bulunmaz.

Araç Rayiç Bedel Nedir?

Rayiç bedel, satılan herhangi bir ürün için ne ödeyeceğinizi yansıtır. Rayiç bedel sayesinde alacağınız veya satacağınız taşınmaz varlığın pazar değerinin altında işlem görmesi engellenir. Aracınızın gerçek değerinin belirlenmesinde rayiç değer önemli bir rol oynar. Bu nedenle hesaplamanın doğru bir şekilde yapılması alacağınız ya da satacağınız mal üzerinde adil bir anlaşmaya varmanızı sağlar.

Araç rayiç bedeli, aracınızın modeline ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Aynı zamanda alım - satım değeri anlamına da gelir. Bu bedel poliçe prim ödemelerini etkiler ve bu kasko rayiç bedel olarak da belirtilir. Araç rayiç bedeli sorgulama kriterlerini etkileyen unsurlar arasında aracınızın yaşı, modeli, markası, kaza geçmişi, beygir ve motor gücü yer alır. Araç rayiç bedelinin etkili olduğu alanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aracınız olası bir kazaya karıştığında sigorta şirketiniz tarafından yapılan hasar ödemesi rayiç bedel üzerinden gerçekleştirilir.
 • Bu bedelin hesaplanmasında ise sigorta poliçenizde yazılan tutar baz alınır. Böylelikle olası bir mağduriyet durumunun da önüne geçilmiş olur.
 • Aracınız hasar aldığında ya da pert bir hale geldiğinde ödenecek tutar rayiç bedel üzerinden hesaplanır.
 • Kasko sigortası yaptırdığınızda mutlaka araç- rayiç bedelini belirlemeniz gerekir.
 • Taşıt kredisi kullanmak istediğiniz takdirde aracınızın rayiç bedelini öğrenmeniz gerekir.

Araç Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Araç rayiç bedel hesaplama, aracınızla ilgili birçok faktör göz önünde bulundurularak hesaplanır. Bu faktörler arasında aracınızın markası, modeli, üretim yılı, aracınızın varsa kaza ve hasar geçmişi, değişen ve boyanan parçaları ve kilometresi yer alır. Rayiç bedel hesaplaması için ikinci el araç alım-satımı yapılan internet siteleri, otomotiv bayileri, gazete ilanları, araç ihracatı ve ithalatı yapan firmalar üzerinden referans alınır. Yeni düzenlemeler ve yürürlüğe giren yasalarla birlikte aracınızın hasar ödemesi, aracınızın hasar gördüğü tarihteki rayiç değeri dikkate alınarak hesaplanır. Böylece yaşayabileceğiniz herhangi bir mağduriyet ortadan kalkar ve sigorta şirketleri arasında yaşanan anlaşmazlıklar da çözülür.

Aracınızın rayiç bedel sorgulamasını yaparken kasko değer hesaplamasına tâbi tutulmadığına rastlayabilirsiniz. Bu duruma neden olabilecek faktörler arasında Türkiye piyasasında bulunmaması veya özel olarak yurt dışından getirilmesi gibi bazı özel nedenler sayılabilir. Böyle bir durumda benzer sınıftaki araçlara göre araç değerini belirleyebilirsiniz.

Kasko Değer Listesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kasko Değer Cetveli Nedir?

Sigorta şirketinin aracınızın değerini belirlemek için kullandığı referans tablosudur. Aracınızın markası, modeli, üretim yılı gibi faktörlere bağlı olarak hesaplanır. Böylece sigortaladığınız aracın araç kasko değerini öğrenebilirsiniz.

Kasko Yenileme Süresi Kaç Gündür?

Kasko sigortası, genellikle başladıktan 1 yıl sonra sona erer. Poliçe süresi, belirtildiği tarih üzerinden başlar ve 365 günün sonunda biter. Bu nedenle poliçenizin bitimine 1 ay kala teklifleri değerlendirebilir ve poliçenizi yenileyebilirsiniz.

Araç Değer Sorgulama İşlemini Nereden Yapabilirim?

Aracınızın değer sorgulama işlemini sigorta şirketiniz üzerinden veya Türkiye Sigorta Birliği web sitesi üzerinden de kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Böylece aracınızın değeri hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ile Araç Kasko Değeri Arasındaki İlişki Nedir?

Aracınızın Motorlu Taşıtlar Vergisi, kasko bedelini %5 oranında geçtiği takdirde vergi indiriminden faydalanabilirsiniz. Vergi indiriminden faydalanmak isterseniz yaşadığınız şehirde bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvuruda bulunabilirsiniz.