Trafik Sigortası

Taşıt trafiğinin olduğu bölgelerde, kaza sonrası oluşacak hasarların maliyeti sürücülerin en büyük endişelerinden birisidir. Bu endişenin giderilmesi için oluşturulan trafik sigortası, kaza halinde 3. kişilere vereceğiniz zararları güvence altına alır yani karşı aracın hasarını karşılar. Türkiye'deki en yaygın sigortalardan biri olan trafik sigortası "Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortası" olarak da bilir. Motosiklet, kamyon, otomobil gibi tüm karayolu taşıtlarını kapsayan sigorta, "zorunlu trafik sigortası" olarak kanunda yer bulur ve trafiğe çıkan her araç sahibinin yaptırması gerekir. Trafik sigortası yaptırmanın en kolay yolu sigortayeri.com’dan geçer! 7 gün 24 saat müşteri temsilcilerine ulaşabileceğiniz ekibimiz sizi Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri ile buluşturur. Hemen şimdi Sigortayeri avantajları ile güvenilir sigorta şirketlerden online olarak teklif alabilir, seçiminizi hızlı ve kolayca tamamlayabilirsiniz.

Trafik Sigortası Nedir?

Karayolu trafiğine çıkan tüm taşıtların yaptırması gereken araç sigortası, kanun gereği zorunludur. Her araç için belirlenen sigorta koşulları ise birbirinden farklıdır. Motosiklet sigorta fiyatları ile otomobil sigorta fiyatları değişkenlik gösterir. Zorunlu trafik sigortası aracınızın herhangi bir kazaya karışması olasılığında; karşı aracın hasarı ve karşı araçta bulunan kişilerin sağlık giderleri, maddi hasar, sakatlanma ve ölüm sonucu ortaya çıkacak tedavi ve diğer giderlerinde kullanılmak üzere devreye girer. Ancak tüm bunlar, yapılan poliçe limitine ya da zarar görenlerin haklılık payına göre farklı oranlarda hesaplanır ve bu oran doğrultusunda karşılanır.

Trafik Sigortasının Sağlamış Olduğu Avantajlar Nelerdir?

Araç trafik sigortası kusurlu olan araç sahibinin maddi sorumluluklarından kurtulmasını sağlar. Karşı tarafın aracında meydana gelen maddi hasarlar sigorta kapsamında karşılanır. Bununla birlikte karşı tarafta oluşan bedensel hasarlar da trafik sigortası kapsamında ele alınır. Kaza sonrasında ölüm veya yaralanma gibi ciddi durumlar ortaya çıktığında kusurlu sürücünün mükellef olduğu masraflar araç sigortası kapsamında ödenir. Kusurlu olan şoförün ödemesi gereken tutarların pek çoğu kabahat oranına bağlı olarak sigorta tarafından karşılanır.
Trafik sigortası yaptırma bir mecburiyet olarak sürücülerin karşısına çıkar. Zorunlu trafik sigortasını yaptırmamış bir araç sürücüsü, trafikte polisler tarafından tespit edilirse cezaya tâbi tutulur. Aynı zamanda trafikten men cezası yiyen sürücüler bir hayli güçlükle uğraşmak zorunda kalır. Bu nedenden ötürü hem trafiğe çıkan sürücüleri hem de kendi bütçenizi düşünerek mutlaka sigorta yaptırmanız gerekir. Zorunlu trafik sigortası sorgulama ile poliçenizin durumunu tespit ederek olası cezaları önlemeniz mümkündür.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Trafik sigortasının teminatları ve limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir. Bu teminatların hepsi tüm sigorta şirketlerinde aynıdır. Genel olarak bakıldığında zorunlu trafik sigortası şu masrafları karşılar:

 • Bir trafik kazası sonrasında karşı tarafın zararlarının maddi karşılığı,

 • Dükkan, ev ve benzeri gibi üçüncü kişilere ait olan mallara verilen hasarların maddi karşılığı,

 • Kamuya ait mallara kasten olmadan zarar verilmesi durumunda oluşan zararlar,

 • Kaza esnasında karşı araçta yaralanan kişilerin hastane masrafları,

 • Kaza sonucu karşı araçta vefat eden kişilerin defin işlemleri ile birlikte onlara bakmakla yükümlü olan kişilerin masrafları,

 • Kazada yaralanan kişilerin belirli bir süre veya süresiz olarak çalışamaz hale gelmesi durumunda ekonomik gelirin azalması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda hem çalışamaz hale gelen kişilerin hem de o kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilerin giderleri sigorta kapsamında karşılanır.

 • Kaza sonucu kişi kusurlu değil ise ve karşı taraf buna itiraz ederek dava açıyorsa avukatlık ücretleriniz sigorta tarafından karşılanır.

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Trafik sigortası ve kasko tamamen farklı riskleri teminat altına alır. Bir kaza sonrasında karşı tarafın zararını trafik sigortası karşılarken kasko, kaza yapan tarafın zararlarını karşılar. Kasko isteğe bağlı olarak yapılırken trafik sigortası mecburidir.

Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Zorunlu trafik sigortası poliçe süresi zarfında araçların herhangi bir kaza yapmaması, hasara uğramaması halinde gelecek diğer poliçe dönemlerinde belirli oranda indirim uygulanır.
Sürücüler için belirlenen 7 adet basamak vardır. Her poliçe döneminde sürücülerin basamağı değişir ve bu basamaklar doğrultusunda indirim uygulanır. İlk kez trafik sigortası yaptıracak bir sürücü 4. basamakta yer alır. Poliçe süresince herhangi bir kaza, hasar gibi durumlarla karşılaşmayan sürücü 5. basamağa yükselir ve basamak yükseldiği için belirlenmiş olan hasarsızlık indiriminden faydalanır. Sürücü herhangi bir kaza yapması durumunda ise 3. basamağa geriler ve eğer poliçede buna bağlı maddeler var ise fazladan prim de ödeyebilir. Hasarsızlık indirimi bu esaslara bağlı olarak her poliçe dönemi sonunda güncellenir.
Hasarsızlık indirimi poliçe üzerinden sürücüleri ödüllendiren bir sistem olarak karşınıza çıkar. Genellikle 1 yıllık poliçe döneminde hasar olmaması sonucunda trafik sigortası üzerinde belirli bir oranda hasarsızlık indirimi uygulanır. Bu indirim oranı aracın yaşına, markasına, modeline göre değişkenlik gösterir. Uygulanacak indirim oranı sigorta şirketi ile yapılan anlaşmaya göre de değişir. En uygun tekliflere Sigortayeri aracılığıyla ulaşmanız mümkün!

Trafik Sigortası Yaptırmayan Sürücüler İçin Yaptırım Var mı?

Zorunlu sigorta kapsamında yer alan trafik sigortasını yaptırmayan sürücüler çeşitli cezalar ile karşılaşır. Bu cezaları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür:

 • Sigortasını zamanında yaptırmayan sürücüler poliçelerindeki- herhangi bir kaza yapmasalar dahi- indirim şansını kaybeder.
 • Poliçenin zamanında yaptırılmaması veya yenilenmemesi durumunda gecikilen her ay için %5 oranında ceza uygulanır.
 • Trafik sigortası bulunmayan bir araç ile trafiğe çıkmanız ve bunu polislerin tespit etmesi aracın çekilmesine neden olur. Çekici ile çekilen araçlar trafikten men edilir ve sürücü sigortasını yaptırana kadar aracını teslim alamaz. Bu durumda sürücü hem çekici ücretini hem de otopark ücretini kendini cebinden öder.

Bu gibi cezalara maruz kalmamak için trafik sigortası sorgulamanızı E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca, isterseniz sigortayeri.com tekliflerinizi çalışır; iletişim tercihiniz doğrultusunda e-posta, telefon ya da SMS aracılığıyla sizinle paylaşır. Size ise bu teklifleri değerlendirmek kalır!

Trafik Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişiler en uygun trafik sigortası seçiminde bulunarak trafiğe rahatlıkla çıkabilir. En uygun sigorta seçimi için belli başlı faktörlere dikkat etmek gerekir. Bu faktörleri şöyle açıklamak mümkündür:

 • Trafik sigortası yaptırmadan önce doğru bir sigorta şirketi seçilmesi önemlidir. Seçmiş olduğunuz sigorta şirketine verdiğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan emin olmalısınız. Poliçenizi oluştururken aracınızın markası, modeli, kullanım şekli ile ilgili verdiğiniz bilgileri kontrol etmelisiniz.
 • Hazırlanan poliçeyi dikkatlice okumalısınız. Trafik sigortaları 1 yıl boyunca geçerlidir ve 1 yıl sonrasında yenilenmesi gerekir. Sigortanın başlangıç ve bitiş tarihine bakarak ilerleyen döneminizi ona göre planlamalısınız. Poliçenin her sayfasını detaylı okumalı, aklınıza takılan soruları yetkili kişilere sormalısınız.
 • Trafik sigortanızın neleri kapsadığını net biçimde öğrenmelisiniz. Sigorta teminatı dışında kalan konuların, genel ve özel şartların neler olduğunu; poliçede hangi güvencelerin olduğunu bilerek hareket etmek ileride muhtemel sorunların önüne geçmesini sağlar.
 • Trafik sigortanızdaki hasarsızlık indirimi size ekonomik açıdan fayda sağlayabilmektedir. Aracınız hiç kaza yapmamış ise hasarsızlık indirimi sayesinde ödemeniz gereken sigorta primleri azalabiliyor. Aracınızı hasarsız kullandığınız süre uzadıkça kazanacağınız hasarsızlık indirimi de artacaktır. Hazırlanan sigorta poliçesinde hasarsızlık indiriminin uygulanıp uygulanmadığını kontrol etmelisiniz.
 • Trafik sigortanızı yenilemeyi unutmamanız önemlidir. Sigortanızın bitiminden sonraki ilk iş gününde sigortanızı yeniletmeniz gerekiyor. Yeniletmemeniz halinde her ay belirli oranda cezaya tabii tutulursunuz. Hangi sigorta şirketini seçmiş olursanız olun Hazine Müsteşarlığı’nın belirlemiş olduğu tazminat ve güvence tutarlarına uymakla yükümlü olursunuz. Sigortayeri avantajları ile hızlı ve etkin şekilde en iyi teklifleri alıp trafik sigortanızı başlatabilirsiniz.

Bugün, sigorta acentelerine gitmeden online trafik sigortası yaptırmanız mümkün! Güvenilir sigorta şirketlerden online olarak teklif alabilir, seçiminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Mapfre, HDI, AXA, Anadolu, Allianz trafik sigortası gibi pek çok şirketten sigortayeri.com aracılığıyla anında trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. Türkiye'nin önde gelen sigorta şirketlerinin fiyatlarını kolayca karşılaştırmanızı sağlayan Sigortayeri uzman kadrosu ile en doğru seçimi yapmanıza yardımcı olur. Uzun ve karmaşık süren sigorta teklif aşamalarını sizin için basite indirgeyen sigortayeri.com ile trafik sigortası fiyatları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Trafik sigortası seçiminizi en kısa sürede başarıyla gerçekleştirebilir, aracınızı güvenceye alabilirsiniz.

Merak Edilenler

Anlaşmalı Sigorta Şirketleri