Aracınızda Yakıt Tasarrufu Yapabilmenin 7 Yolu

Trafik Sigortası

Kış aylarında aracınızın yakıt tüketimi artıyor. Araç giderlerinizi azaltmak ve yakıt tasarrufu sağlamak için uygulayabileceğiniz basit ve etkili yöntemler bulunuyor.

Aylık giderlerimiz içinde en büyük payı yakıt giderleri alıyor. Araç sigortası, vergiler gibi giderlerin üzerine bir de yakıt masrafının eklenmesi bütçemizi sarsmaya yetiyor. Gelişen otomobil teknolojileri, araçların yakıt tüketimini her yıl düşürüyor olmasına karşın, yüksek yakıt fiyatları hala bizi etkiliyor. Durum böyleyken tasarruf yapmak bir zorunluluk haline geliyor.

Kış mevsimi, en çok yakıt tasarrufu yapmamız gereken dönemlerden biri. Zorlu yol koşulları ve soğuk hava şartları aracımızın performansını etkiliyor. Ancak yakıt tasarrufu yapmak için farklı yöntemler bulunuyor. Kış aylarında araçlarda yakıt tasarrufu yapabilmenin 7 yolu mevcut. Bu yöntemleri harfiyen uygulayarak %10 oranında yakıt tasarrufu yapabileceksiniz.

1. Araba ile olan yolculuklarınızı hava koşullarına göre önceden planlamalısınız. Aracınız ile farklı rotalarda bulunan birçok yere gitmek yerine, bir güzergah belirleyerek seyahat etmeniz yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Farklı günlerde kısa yolculuklardan ziyade, tek bir seferde tüm seyahat işlerinizi halletmeniz yakıt tüketiminizi daha da düşürecektir. Ayrıca yağışlı ve karlı günler yerine daha elverişli yol koşullarına sahip günlerde aracınızı kullanmalısınız.

2. Kış aylarında motoru ısıtmak için aracınızı daha fazla çalıştırırsınız. Bunun sonucunda yakıt tüketiminizi arttırmış olursunuz. Aracınızı kapalı bir yere park ederek, motor sıcaklığınızı koruyabilir ve yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ayrıca sürüş öncesi aracınızı 30 saniyeden fazla çalıştırmamalısınız.

3. Aracınızı en az fren yapacak şekilde sürmelisiniz. Bundan kastımız, önünüzdeki araç ile aranıza yeterli mesafe koyarak aracınızı yavaşlatmayı frenle değil, ayağınızı gazdan çekerek yapmaktır. Böylece yeniden hızlanmak için daha az yakıt tüketimi gerçekleştirmiş olacaksınız.

4. Kış aylarında aracınıza diyet uygulamalısınız. Gereksiz yükler aracınızın ağırlığını arttırır ve yakıt tüketimini yükseltir. Aracınızın üzerinden biriken karlar da yakıt tüketiminizi arttıran bir başka unsurdur.

5. Hem yakıt tasarrufu, hem de sürüş güvenliğiniz için aracınızı kış koşullarına göre hazırlamalısınız. 7˚C derecenin altındaki sıcaklıklarda normal yaz lastikleri kullanılamaz hale gelir. Yakıt tasarrufu sağlayabilmek için aracınızın modeline uygun kış lastikleri kullanmalısınız. Kış lastiklerinin üzerindeki enerji verimliliklerine ait sınıflandırma derecelerini inceleyerek yakıt tasarrufu için lastikleri karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca aracınızın bakımını kış koşullarına göre yaptırarak yakıt tüketiminizi azaltabilirsiniz.

6. Karlı yollarda, herkesi sollayarak önden gitmeye çalışan aracın yakıt tüketimi fazla olur. Önden giden araç yolu diğer araçlar için temizler. Bu nedenle özellikle kış aylarında sollama yapmadan önünüzdeki aracın izlerini takip etmelisiniz.

7. Trafikte ani frenlerden ve kalkışlardan kaçının. Özellikle kış aylarında yapılan ani frenler, aracınızın kaygan yol yüzeyinde kızaklanmasına neden olur. Yakıt tasarrufu için aracınızı sabit hızlarda kullanmaya çalışın.