İlk ateş sigortası, konut sahibinin yangın riskine karşı aldığı sigorta poliçesidir. Konut sahiplerinin binalarını, eşyalarını ve diğer varlıklarını yangın, yanma, alevlenme, patlama ve benzeri risklere karşı koruma altına alır. Yangının neden olduğu hasarları karşılamayı ve maddi kayıpları en aza indirmeyi hedefler. Sigorta poliçesi ile yangın sonucu meydana gelen yapısal hasar, eşya kaybı ve iş durmaları gibi mali zararları tazmin eder. Konut sahiplerinin yangın riskine karşı finansal korunma sağlamak ve yangın kaynaklı olası mali yüklerle başa çıkmak için önemli bir araçtır.

İlk ateş sigortası, mülkünüzü yangın, yıldırım düşmesi ve patlama gibi risklere karşı güvence altına alır. Bu sigorta türü, binanızın veya mülkünüzün yangın nedeniyle zarar görmesi, yıldırım çarpması sonucu meydana gelen hasarlar ve patlama durumlarında maddi kayıplarınızı karşılamak amacıyla tasarlanmıştır. Sigorta poliçesi farklılık gösterebilir, bu nedenle poliçenizi dikkatlice incelemeniz önemlidir. Poliçenizde kapsam dışı bırakılmış durumlar veya ek kapsamlar da bulunabilir. Sigortayeri ile iletişime geçerek daha fazla bilgi alabilir ve sizin için en uygun sigorta poliçesini seçebilirsiniz.

İlk ateş sigortası, ilk tehlike sigortası olarak da adlandırılır. Yangın, yıldırım, su baskını gibi olaylarda ev sahibinin kendini ve eşyalarını korumak için yaptırdığı bir sigortadır. Sigorta, hasar meydana geldiğinde hasarın tamamını ya da bir kısmını karşılamayı amaçlar. Eğer, poliçenizi iptal ettirmek istiyorsanız poliçenizi yaptırmış olduğunuz kurumla görüşmelisiniz. Firmanın istediği belge ve bilgileri vermeniz gerekir. Bu bilgiler arasında sigortalının kimlik bilgileri ve poliçe numarası gibi bilgiler bulunur. Kurumla görüşmeleriniz sonucunda ücret iadesi tarafınıza yapılacaktır.