Kasko Sigortası

Kasko sigortası, aracınızın çalınması, yanması ya da kaza sonrası oluşabilecek zararları güvence altına alan bir sigorta türüdür. İsteğe bağlı yapılan kasko, zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı zarar durumlarında devreye girer ve sizi zarardan kurtarır. Aracınızı karşılaşabileceği her türlü riske karşı güvence altına alır. Kasko sigortası sizi ve aracınızı güvence altına alır. Kaskoya sahipseniz aracınızı kazalardan ve her türlü doğal afet olaylarından zarar görmeden kurtarabilirsiniz. Poliçenizde yer alan maddelere göre aracınızın zararını karşılamanıza yardımcı olur. Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri ile çalışan Sigortayeri, en uygun kasko fiyat tekliflerini size sunar. Farklı poliçeler arasında zaman kaybetmeden detaylı karşılaştırmalar yapabilir; kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko sigortası, aracınızı olası zararlardan korumanıza yardımcı olan bir sigorta şeklidir. Sigortayeri aracılığıyla yaptıracağınız kasko sigortası ile hem aracınızın zararlarını giderir hem de yaşayacağınız ekonomik kayıpların önüne geçmiş olursunuz. Sigorta poliçe sahibini ve aracını güvence altına alır. Sigortanızın poliçe kapsamında sunulan kolaylıklar sayesinde riskinizi minimize edip güvenli yolculuklar yapabilirsiniz.

Bu süre içerisinde aracınızı yanma, çarpma, çarpışma, çalınma, terör ve deprem gibi durumlar karşısında güvence altına alır.  Kasko kişiye göre özelleştirilebilen bir sigortadır. Bu sayede kasko sigortasının poliçe kapsamını ihtiyacınıza ve beklentilerinize göre siz belirleyebilirsiniz. Sigortayeri’nde size sunulan farklı teminatlarla dilediğiniz poliçeyi seçebilir ve dilerseniz poliçenize teminatlar ekleyip çıkarabilirsiniz. Kişiye özel düzenlenebilen kaskonun ek teminatları değişkenlik gösterir. Ek teminatlar arasında hukuksal koruma, onarım ve yol yardım hizmeti, ikame araç hizmeti, kullanım kaybı teminatı, kemirgen teminatı ve acil sağlık ambulansı hizmetleri bulunur. Ayrıca anahtar kaybı, enflasyon, kötü niyetli hareketler, aracınızın yetkisi olmayan kişiler tarafından çekilmesi durumları da aracın ve sizin ihtiyacınıza göre kaskoya eklenen ek teminatlardır.

Ancak kasko her durumda geçerli olmayabilir. Kasko sigortası poliçede bulunmayan hasarları karşılamaz. Ayrıca savaş, darbe, istila, nükleer kazalar, sürücünün uyuşturucu madde kullanması, kaskolu aracın ehliyet sahibi olmayan biri tarafından kullanılması bunlardan bazılarıdır. Ayrıca aracın periyodik bakımının aksatılması, taşıma haddinden fazla araca yolcu ve yük bindirilmesi ve sigortalının araca kasten zarar vermesi sonucu kasko hasarı karşılamaz.

İsteğinize göre şekillenen kasko sigortası ile kazadan, yangından ve çalınmadan kaynaklanan zararları ve finansal yükleri düşünmek zorunda kalmazsınız. Trafikte tek düşünmeniz gereken sadece sağlığınız olur.

Kasko Sigortasının Avantajları Nelerdir?

  • Kasko sigortası 1 yıl süreyle aracınızı olası kazalara karşı, sizi finansal açıdan güvence altına alır.
  • Trafik kazaları, deprem ve yangın gibi doğal afet olayları, terör gibi toplumsal şiddet olayları karşısında aracını ve sizi zararlardan korumaya alır.
  • Araç kaskosu isteğe bağlıdır. Sigortanın poliçeleri kişiye özel bir şekilde hazırlanır. Kasko sigortanızın poliçe kapsamını daraltmak ve genişletmek tamamen sizin elinizdedir.
  • Kasko sigortası iyi sürücüleri ödüllendiren bir hasarsızlık indirimi uygular. Bulunduğunuz kasko dönemi içerisinde aracınızda bir hasar meydana gelmemesi halinde daha sonraki dönemler için daha uygun fiyatlara kasko elde edebilirsiniz.

Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası Aynı mı?

Temel olarak benzer içeriğe sahip olan kasko ve trafik sigortası, kapsam açısından oldukça farklıdır. Kasko sigortası daha kapsamlı, ayrıntılı ve size özeldir. Sizi ve aracınızı kazadan sonra korur ve bu koruma daha sonraki dönemlerde de devam eder. Trafik sigortasının kapsamadığı yerlerde araç kasko sigortası her daim sizinledir. 

Öncelikle trafik sigortası zorunlu bir sigortadır. Adından da anlaşılacağı üzere trafiğe çıkan her araç sahibinin zorunlu olarak aracına yaptırması gerekir. Karayolları Trafik Kanunu'na göre zorunlu trafik sigortası olmayan bir araç trafiğe çıkamaz. Kasko sigortası ise zorunlu değil, isteğe bağlıdır. Kasko, zorunlu trafik sigortasının aracınız için teminat almadığı durumları poliçe kapsamında güvence altına alır. Herhangi bir kaza sonucunda trafik sigortası karşı tarafın mağduriyetini gidermek için işleme alınırken kasko sigortası, poliçe sahibinin zararlarını gidermeye odaklanır. Trafik sigortası yaşanan kazalarda devreye girer.

Araç kasko sigortası ise sadece kaza durumunda değil, doğal afet, yangın, deprem, çarpma, çarpışma ve çalınma durumlarında da sizin yanınızda yer alır. Ayrıca kasko sigortası daha birçok açıdan oldukça avantajlıdır.

Kasko Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Kasko sigortası zorunlu bir sigorta şekli olmamasına rağmen kendinizi ve sevdiklerinizi finansal açıdan korumanız için iyi bir seçenektir. Bu nedenle aracınızı ve yakınlarınızı güvence altına almak için mutlaka yaptırılması gerekir. Kasko sigortası sizin ihtiyaçlarınıza göre belirlenen bir araç sigortasıdır. Sigortayeri’nde farklı sigorta şirketlerinin kasko teklifleri de farklı teminatlar içerebildiği için fiyat farklılıkları oluşabilir. Sunulan fiyat tekliflerini gözden geçirirken, teminatları da detaylı şekilde incelemelisiniz.

Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelen en önemli konu olası riskleri önceden düşünmeniz olacaktır. Arabanızın trafik kazalarında, yangın ve deprem gibi doğal afetlerde ve terör durumlarında hasar görme olasılığı her zaman bulunur. Bu nedenle ilk yapmanız gereken şey sigorta yaptıracağınız şirketi iyi seçmenizdir. Sigortayeri’nde yer alan sigorta şirketleri, araç sahiplerine özel ödeme planı çıkarır. Siz de bu doğrultuda kendinize uygun ödeme seçeneklerini belirleyerek kasko sigortanızdan en iyi verimi alabilirsiniz.

Bir diğer nokta, aracınızın gerçek değerinin poliçede doğru belirtilmesidir. Kasko poliçenizde yazılan tutar ile arabanızı alırken ödediğiniz tutarın aynı olması sizin için çok önemli bir durumdur. Sigortayeri profesyonel ekibi ile en doğru sigorta şirketini seçmenize yardımcı olur. En kısa zamanda, aracınız için en doğru poliçeyi seçmenizi sağlar.

Sigortayeri’nden Kasko Teklifi Nasıl Alınır?

Sigortayeri’nde kasko teklifi almak oldukça kolay ve pratik bir işlemdir. Kasko teklifi sigorta şirketlerine ve sizin aracınızın durumuna göre değişkenlik gösterir. Kasko teklifi alabilmek için kişisel bilgilerinizi ve aracınızın ruhsat bilgilerini iletmeniz yeterlidir. Sigortayeri, sizin adınıza en deneyimli sigorta şirketlerine ulaşır ve en iyi tekliflerini size sunar. Siz de beklentinize uygun teminatları olan poliçe türlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca poliçe kapsamında aracınızın plakasından sorgulama yaparak plakadan kasko teklifi alabilirsiniz. Bu sayede bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre en ucuz kasko imkânına sahip olma fırsatını yakalayabilirsiniz.

En Uygun Fiyatlı Kasko Sigortası Sigortayeri’nde!

Kasko sigorta fiyatları, poliçenin kapsamı ve sonradan eklenen teminatları göz önüne alınarak belirlenir. Ücretlendirme kaskonun değeri esas alınarak yapılır. Kaskonun değeri, aracınızın markası ve modeli, aracınızın yaşı, piyasadaki değeri ve aracınızın sahip olduğu araç aksesuarları göz önüne alınarak sunulur.

Araç sigorta fiyatının belirlenmesindeki bir diğer önemli etken de sürücünün yani sizin hasar geçmişinizdir. Sürücünün hasar oranlarına bakılarak ne kadar prim bedeli ödeyeceği belirlenir. Tüm bu bilgileri göz önüne aldığınızda sizin için en uygun kasko, aracınızın durumuna ve hasar geçmişinize bağlıdır.

Bütçenize en uygun kasko fiyatlarını Sigortayeri.com adresinden alabilirsiniz. Sayfamız üzerinden kasko fiyat almayı inceleyebilirsiniz. Sigortayeri.com'un çalışmış olduğu Axa, Mapfre ya da Anadolu Sigorta kasko, zorunlu trafik sigortanızın yetersiz geldiği durumlarda maddi zararlarınızı karşılamanız için size sınırsız teminata sahip olma olanağı sağlar. Hem aracınızı ve hem de bütçenizi koruması ile tercih edebilirsiniz. Türkiye sigorta kasko, genişletilmiş kasko sigortası ile sizin için riskleri hesaplayarak aracınızdaki hasarları gidermenize yardımcı olur.

Kasko Sigortası Nasıl Sorgulanır?

Kasko sigorta sorgulamanızı E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Şayet E-Devlet şifreniz varsa, şifreyi girdikten sonra "E-Devlet Kasko Sorgulama" ekranına girmelisiniz. Daha sonra ekranın sol kısmındaki hizmetler bölümüne geçiş yapmalısınız. Bu kısımda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'ne giriş yapmalısınız. Burada kasko poliçe sorgulama kısmına girmelisiniz. Açılan sayfaya aracınızın plaka bilgilerini girerek istediğiniz kasko sorgulamasını yapabilirsiniz. Önceleri sadece Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nden yapılan bu işlemi günümüzde E-devlet resmi internet sitesinden ve mobil uygulamasından rahatlıkla yapabilirsiniz. Kasko sigorta sorgulaması yaparak aracınızın kasko poliçesinin bitiş tarihini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca aracınızın poliçe numarasını, kaskoyu hangi sigorta şirketine yaptırdığınızı, ne tür bir kaskoya sahip olduğunuzu, bugüne kadar hangi poliçeleri yaptırmış olduğunuzu, tramer numaranızı, aracınızın marka ve şase numara bilgilerini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kasko sigortanızı yapmaya karar verdikten sonra tek yapmanız gereken sigortayeri.com’a ulaşmak olacaktır. Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketleri ile çalışan Sigortayeri,  ihtiyaçlarınızı ön plana alarak; en güvenli şirketleri sizinle buluşturur. Kendinize en uygun poliçeyi bizimle  vakit kaybetmeden bulabilir ve aracınızı finansal açıdan garanti altına alabiliriz.

Kasko Sigortası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kasko, araç sahiplerinin isteğe bağlı olarak satın aldığı bir sigorta türüdür. Araç sahibinin aracına gelebilecek her türlü risklere karşı koruma sağlar. Kasko sigortası aracın çalınması, kaza, yangın, sel ve buna benzer durumlarda meydana gelen hasarları karşılar. Sigorta şirketi, hasar durumunda onarım masraflarını veya aracın değerini tazmin eder. Araç sahibine güvence vererek maddi zararları en aza indirir ve aracın tamir, bakım, yedek parça masraflarını karşılayarak araç sahibine maddi destek konusunda yardımcı olur.

Kasko sigortası; çarpma ve çarpışma, yangın, hırsızlık, sel ve deprem benzeri doğal afet gibi risk durumlarında aracın uğrayacağı hasar bakımından araç sahiplerini finansal olarak destekleyen bir sigorta türüdür. Araç kasko sigortasını trafik sigortasından ayıran en önemli özelliklerden biri kaskonun zorunlu olmayıp kişinin isteğine bağlı olarak yapılmasıdır. Herhangi bir kaza gerçekleştiğinde karşı tarafın hasarını karşılayan zorunlu trafik sigortasının aksine kasko sigortası kişinin kendi aracını teminat altına almasını sağlar. Bireylerin kendi iradeleri dışında yaşayabilecekleri her türlü olumsuz duruma karşı önlem alması açısından araç sahiplerinin kasko sigortası gerekir.

Kasko sigortası herhangi bir kaza durumunda araç sahibini ve aracını maddi güvence altına alır. Kapsam, kişilerin istek ve ihtiyaçlarına göre yapılan poliçelerde farklılık gösterir. Ek olarak sigorta sahibi, poliçesinde bulunan teminatları daraltabilir veya genişletebilir. Yine de tüm sigorta şirketlerinin araç sahiplerine sunduğu standart teminatlar mevcuttur. Bu standart teminatlar genellikle çarpma, çarpılma, hırsızlık ve yangın gibi ana risk faktörlerini kapsar. Bireylerin isteğine göre dahil edilecek ek teminatlar ise sel ve su baskını teminatı, deprem teminatı, ferdi kaza ve terör teminatı gibi güvence kalemleridir. Sigorta şirketlerinin sağladığı ek teminatlar farklı olabilir.

Kasko sigortası, aracınız büyük hasarlı bir kaza bile yapsa zararınızı tazmin edebilmenizi garanti eder. Kasko değeri, aracınızın km'si, hasar durumu ve yaşına göre tespit edilir. Ekspertiz raporu sonucunda araç kasko değeri öğrenilir. Ödeyeceğiniz prim kaç yıldır şoför olduğunuza, mesleğinize, daha önce büyük hasarlı bir kaza yapıp yapmadığınıza göre değişir. Araç kasko bedeli belirlenirken sıfır ve ikinci el modellerde fiyat farklılıkları oluşabilir. Yaptıracağınız kaskonun kapsamı da kasko değeri için belirleyici bir kriterdir.

Kasko değeri hesaplanmasında aracın markası, modeli ve üretim yılı oldukça etkilidir. Aracın markasına, modeline ve üretim yılına göre ortalama bir araç kasko değer listesi her yıl yayınlanmaktadır. Sigorta firmaları listede verilen bilgi ve fiyat endeksine göre bir fiyat belirler. Aracın sıfır olduğu durumlarda ithalatçı ve imalatçı firmalardan alınmış fiyat listeleri değerlendirilir. Kasko değeri, aracın ortalama değerini belirtir. İkinci el veya yaşı ilerlemiş araçların kaskosu ile sıfır araçların kaskosu değeri farklı olabilir.

Kasko yaş sınırı, kasko bedelinin hesaplanmasında önemli bir yere sahiptir. Aracın yaş aralığını tespit etme noktasında kullanılır. Kasko sigortasında yaş sınırı bulunur. Yaş sınırını Türkiye Sigortalar Birliği, 15 olarak belirlenmiştir. 15 yaşının altında olan araçlar kasko değeri listesinde görülmez. 15 yaşının üstündeki araçlar sigorta kapsamında yer almaz. Ancak bazı sigorta şirketleri 15 yaşının üstündeki araçları sigorta kapsamına alabilir. Bakımları zamanında yapılmış performansı iyi durumda olan 15 yaş üstündeki araçlara yapılan kasko poliçesinin primi ise diğer araçlara göre farklılık gösterebilir.

Kasko sigortası, genellikle başladığı günden 1 yıl sonra sona erer. Diğer bir deyişle, poliçe süresi, aksi belirtilmedikçe, poliçede belirtilen tarihte başlar ve 365 gündür. Her dört yılda bir artık gün yaşanır. Bu nedenle kasko yenileme için artık yıl zamanına dikkat edilmesi gerekir. Artık yıl Şubat’ın birinde başlayan bir sözleşme, bir sonraki yılın Ocak ayının otuz birinde sona erebilir. Bu nedenle poliçe yenileme için bitiş gününden bir ay öncesi başlayan süreç yenileme için en doğru zamandır. Poliçe tekliflerine göz atarak bu bir aylık süreçte yenilemeyi yapabilirsiniz.

Kasko Sigortası Hakkında Merak Edilenler

Kasko Sigortası Anlaşmalı Sigorta Şirketleri

Sigortayeri Müşteri Yorumları