Sigortayeri

7/24 Destek Hattı 0850 724 1050

Aracınızın Kasko Değerini Öğrenin

Aracınızdaki hasarların tam olarak karşılanabilmesi ancak kasko fiyat listesine göre belirlenmiş bir kasko değeri ile mümkün oluyor.

Kasko Değer Listesi

Aracınızın Kasko Değerini Öğrenin

Kasko Değer Listesi Nedir?

Aracınızdaki hasarların tam olarak karşılanabilmesi ancak kasko fiyat listesine göre belirlenmiş bir kasko değeri ile mümkün oluyor. Aracınızın değerini online olarak öğrenerek kaskonuzu hemen yaptırabilirsiniz.

Araçlarımıza ne kadar gözümüz gibi bakıyor olsak da bazen istenmeyen kazalar olabiliyor. Maalesef çoğu sefer kazalardan kaçmak pek de mümkün olmuyor. Tabi ki cana geleceğine mala gelmesi daha makbul ancak oluşan maddi hasarların ödenmesi de canımızı yakabiliyor. Bu noktada kasko sigortası günü kurtarıyor ve aracımız pert olsa bile poliçedeki araç teminatı kadar ödeme yapılarak tüm zararımız karşılanabiliyor. Peki bu teminat bedellerinin nasıl hesaplandığını biliyor musunuz?

Aracın Kasko Değeri Nasıl Hesaplanıyor?

Poliçenizi incelemeye başladığınızda ilk baktığınız noktalardan biri kasko değeri oluyor. Kasko değeri aracınızın marka, model ve üretim yılına göre belirlenen bir bedel. Bu bedel ise, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm yerli ve yabancı sigorta şirketlerinin zorunlu olarak üye oldukları Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tarafından belirleniyor. Birlik tarafından belirlenen bedeller periyodik olarak kasko değeri listesi olarak yayınlanıyor.

Kasko Değer Listesi’ni İncelerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Liste değerleri sadece kaskolar için baz alınıyor ve zorunlu trafik sigortalarını kapsamıyor.
  • Kasko değer listesi doğrultusunda araç bedeliniz belirleniyor ve kasko poliçeniz üzerinde bu bedel “Rayiç Bedel” olarak ifade ediliyor.
  • İkinci el araç alımında kasko deger listesi referans alınıyor.
  • TSB, kasko değer listesini yeni ve ikinci el araçların fiyatlarını göz önünde bulundurarak hazırlıyor. Yeni araç fiyatları için üretici ve ithalatçı firmaların araç fiyat listeleri baz alınırken, ikinci el araç fiyatları için galeriler, açık oto pazarları, ilanlar ve yayınlar göz önünde bulunduruluyor.
  • İkinci el araç satışlarında noter tarafından satış sözleşmesi üzerinde kasko değer listesi araç bedeli yazılır.
  • Kasko değerleri listesi Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde indirim uygulamasına da konu olmaktadır. Uygulamanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.
  • Belirlenen kasko bedellerinde ise ilave olarak aracınızda yer alan klima, radyo-teyp, jant gibi aksesuarların yer almadığını unutmamanız gerekiyor.
  • Listede sadece son 15 yıla ait değerler bulunuyor. Geriye dönük kasko değer listelerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Nasıl Bir Sürücüsünüz?

Sigorta Yenileme Tarihlerinizi Size Hatırlatalım

Kasko sigortası karmaşık terimlerle dolu, farkındayız. Hangi kaskoya ihtiyacınız var bulabilmeniz için size kısa bir anket hazırladık.

Vade Hatırlatıcım

Sigorta Yenileme Tarihlerinizi Size Hatırlatalım

İçiniz rahat olsun, vade tarihiniz artık bizim takibimizde. Yenileme vadeniz geldiğinde teklifleriniz otomatik olarak hazır.

HER ZAMAN YANINIZDAYIZ

Tıklayın, özel müşteri temsilcinize ulaşın.

0850 724 10 50