Kasko, araç sahiplerinin isteğe bağlı olarak satın aldığı bir sigorta türüdür. Araç sahibinin aracına gelebilecek her türlü risklere karşı koruma sağlar. Kasko sigortası aracın çalınması, kaza, yangın, sel ve buna benzer durumlarda meydana gelen hasarları karşılar. Sigorta şirketi, hasar durumunda onarım masraflarını veya aracın değerini tazmin eder. Araç sahibine güvence vererek maddi zararları en aza indirir ve aracın tamir, bakım, yedek parça masraflarını karşılayarak araç sahibine maddi destek konusunda yardımcı olur.

Kasko sigortası; çarpma ve çarpışma, yangın, hırsızlık, sel ve deprem benzeri doğal afet gibi risk durumlarında aracın uğrayacağı hasar bakımından araç sahiplerini finansal olarak destekleyen bir sigorta türüdür. Araç kasko sigortasını trafik sigortasından ayıran en önemli özelliklerden biri kaskonun zorunlu olmayıp kişinin isteğine bağlı olarak yapılmasıdır. Herhangi bir kaza gerçekleştiğinde karşı tarafın hasarını karşılayan zorunlu trafik sigortasının aksine kasko sigortası kişinin kendi aracını teminat altına almasını sağlar. Bireylerin kendi iradeleri dışında yaşayabilecekleri her türlü olumsuz duruma karşı önlem alması açısından araç sahiplerinin kasko sigortası gerekir.

Kasko sigortası herhangi bir kaza durumunda araç sahibini ve aracını maddi güvence altına alır. Kapsam, kişilerin istek ve ihtiyaçlarına göre yapılan poliçelerde farklılık gösterir. Ek olarak sigorta sahibi, poliçesinde bulunan teminatları daraltabilir veya genişletebilir. Yine de tüm sigorta şirketlerinin araç sahiplerine sunduğu standart teminatlar mevcuttur. Bu standart teminatlar genellikle çarpma, çarpılma, hırsızlık ve yangın gibi ana risk faktörlerini kapsar. Bireylerin isteğine göre dahil edilecek ek teminatlar ise sel ve su baskını teminatı, deprem teminatı, ferdi kaza ve terör teminatı gibi güvence kalemleridir. Sigorta şirketlerinin sağladığı ek teminatlar farklı olabilir.

Kasko sigortası, aracınız büyük hasarlı bir kaza bile yapsa zararınızı tazmin edebilmenizi garanti eder. Kasko değeri, aracınızın km'si, hasar durumu ve yaşına göre tespit edilir. Ekspertiz raporu sonucunda araç kasko değeri öğrenilir. Ödeyeceğiniz prim kaç yıldır şoför olduğunuza, mesleğinize, daha önce büyük hasarlı bir kaza yapıp yapmadığınıza göre değişir. Araç kasko bedeli belirlenirken sıfır ve ikinci el modellerde fiyat farklılıkları oluşabilir. Yaptıracağınız kaskonun kapsamı da kasko değeri için belirleyici bir kriterdir.

Kasko değeri hesaplanmasında aracın markası, modeli ve üretim yılı oldukça etkilidir. Aracın markasına, modeline ve üretim yılına göre ortalama bir araç kasko değer listesi her yıl yayınlanmaktadır. Sigorta firmaları listede verilen bilgi ve fiyat endeksine göre bir fiyat belirler. Aracın sıfır olduğu durumlarda ithalatçı ve imalatçı firmalardan alınmış fiyat listeleri değerlendirilir. Kasko değeri, aracın ortalama değerini belirtir. İkinci el veya yaşı ilerlemiş araçların kaskosu ile sıfır araçların kaskosu değeri farklı olabilir.

Kasko yaş sınırı, kasko bedelinin hesaplanmasında önemli bir yere sahiptir. Aracın yaş aralığını tespit etme noktasında kullanılır. Kasko sigortasında yaş sınırı bulunur. Yaş sınırını Türkiye Sigortalar Birliği, 15 olarak belirlenmiştir. 15 yaşının altında olan araçlar kasko değeri listesinde görülmez. 15 yaşının üstündeki araçlar sigorta kapsamında yer almaz. Ancak bazı sigorta şirketleri 15 yaşının üstündeki araçları sigorta kapsamına alabilir. Bakımları zamanında yapılmış performansı iyi durumda olan 15 yaş üstündeki araçlara yapılan kasko poliçesinin primi ise diğer araçlara göre farklılık gösterebilir.

Kasko sigortası, genellikle başladığı günden 1 yıl sonra sona erer. Diğer bir deyişle, poliçe süresi, aksi belirtilmedikçe, poliçede belirtilen tarihte başlar ve 365 gündür. Her dört yılda bir artık gün yaşanır. Bu nedenle kasko yenileme için artık yıl zamanına dikkat edilmesi gerekir. Artık yıl Şubat’ın birinde başlayan bir sözleşme, bir sonraki yılın Ocak ayının otuz birinde sona erebilir. Bu nedenle poliçe yenileme için bitiş gününden bir ay öncesi başlayan süreç yenileme için en doğru zamandır. Poliçe tekliflerine göz atarak bu bir aylık süreçte yenilemeyi yapabilirsiniz.