Trafikte kaza gibi istenmeyen bir durum yaşandığında araç sigortası bakım onarım ve tedavi masraflarını karşılayan bir güvencedir. Seçilen poliçe türüne göre farklı olsa da kazaya karışan karşı taraftaki maddi manevi zararı karşılamak için kullanılır. Sigorta poliçesi, kaza sonrası manevi hasarlar arasında yer alan sağlık giderleri, sakatlanma durumu, ölüm ve üçüncü şahıs sakatlıkları gibi sorunları karşılar. Kusurluluk oranına göre araç hasarını ve avukatlık giderini de temin eden sigorta, maddi kayıplara karşı araç sahibini korur. Ayrıca, poliçe limitlerinde teminat içeriği sigortalının talebine göre arttırılabilir

Araç sigortası araç sürücüsünün kaza sonucunda üçüncü kişilerde ya da diğer araçlarda meydana getirdiği zararları karşılayan bir sigorta biçimidir. Araç sigortası yaptırırken kişi; adı, soyadı, e-posta bilgileri, T.C. kimlik numarası, araç ruhsatı belge seri numarası, araç plaka numarası, aracın markası, tipi ve kullanım şekline dair evrakları bulundurmalıdır. Sigorta yaptırmadan önce Sigortayeri üzerinden fiyat bilgisi alabilirsiniz. Aracın marka ve modeline göre en doğru poliçeyi internet ya da telefon ile alarak tedbirli davranabilirsiniz

Araç sigortası iki farklı şekilde karşınıza çıkar. Trafik sigortası ve araç kaskosu olarak ikiye ayrılır. Trafik sigortası zorunludur ve her yıl yenilenmesi gerekir. Araçlarınıza trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkmak yasal değildir ve tespiti durumunda cezai yaptırımları vardır. Olası bir kaza durumunda trafik sigortası karşı tarafın masrafını karşılar. Araç kaskosu isteğe bağlı yapılır. Aracınızı kasko ile güvence altına almak olası kazalara karşı korur. Masraflarınız kasko tarafından karşılanır. Araç kaskosu isteğe bağlı yenilenir ve kullanım süresi 1 yıldır.

Araç sigortasında fiyat, bazı unsurlar göz önünde bulundurularak belirlenir. Öncelikle aracın türü çok önemlidir. Otomobil, taksi, minibüs, kamyonet, otobüs, iş makinesi, traktör, motosiklet, çekici, tanker, tarım makinesi ve römork için, birbirinden farklı sigorta ücretlendirmesi yapılır. Kullanılan aracın özel ve tüzel olmak üzere kullanım türü ve yüzde yüz elektrikli motorlar ile çalışıp çalışmaması, fiyat çıkarmada etkilidir. Araç sigortası yapılırken, aracınızın kayıtlı olduğu il ve tarife dönemi ve sürücü geçmişi de sigorta fiyatında değişikliğe sebep olabilir.

Araç sigortasının yapılmadığı durumlar da araç sahipleri ciddi yaptırımlar ve engeller ile karşılaşır. Sigortası bulunmayan araç tespit edildiğinde para cezası uygulanır. Sigortasız araçlar muayene hizmetinden de yararlanamaz. Muayeneye alınmayan araç, yeni maddi yaptırımlar, muayene yapılmamasından kaynaklı cezai işlemler ile karşılaşır. Aynı zamanda araç yetkililer tarafından otoparka çekilebilir. Sigortasız araç sahibi aracının otoparkta kaldığı gün sayısına bağlı olarak da bir ödeme yapar. Cezai işlemler araç ile beraber sürücüyü de kapsar. Kurallara uymayan kişi trafikten men edilebilir.