Seyahat sağlık sigortası için Sigortayeri ile iletişime geçebilir, sizin için doğru poliçeyi online olarak satın alabilirsiniz. Poliçe kapsamı ve limitler ile sınırlı olarak sağlık masraflarının büyük bir kısmını karşılar. Vize şartı olarak alınıyorsa kaşeli ve ıslak imzalı belge almak gerekir. Ürün bilgisi, kimlik ve seyahat bilgileri, işlem onayı ve ödeme bilgileri gibi unsurlar şirket tarafından talep edilebilir. Poliçedeki maluliyet ve vefat durumları ile ilgili bilgi edinmek, hangi koşullarda maddi zararların karşılandığını öğrenmek ve poliçe geçerlilik süresini seyahate göre ayarlamak gerekir.

Seyahat sağlık sigortası, seyahat sırasında yaşanan sağlık problemlerinin , ilaç, ameliyat ve ayakta veya yatarak tedavi masraflarını karşılar. Seyahat yaparken ani bir rahatsızlık ya da kaza geçirildiğinde öncelikle sigortalının sağlık kuruluşuna nakil işlemleri gerçekleştirilir. Devamında, sigortalı tedavi sürecinin tamamlaması ile ikametgah adresine nakil işlemi sağlanır. Bu süreçte, sigortalı vefat ederse nakil işlemleri için oluşan maddi giderler de karşılanır. Tüm bu aşamalarda poliçenin asgari teminatları doğrultusunda sigortalının masrafları sigorta şirketi tarafından ödenir. Böylece, yolculuk yaparken kendinizi güvence altında hissedebilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortası süresi belirlenirken yapılacak seyahatin uzunluğu son derece önemlidir. Poliçe en az yapılacak seyahatin gün sayısı kadar olmalıdır. Özellikle yurt dışı için tercih edilen poliçeler, sigortalı yurt dışına çıktığında başlamış olmalı ve seyahat bittiğinde sona ermelidir. Sık sık veya uzun süreli seyahat edenler için uzun süreli poliçe paketleri de bulunur. Ancak yıllık poliçeler birbirini izleyen en fazla 90 gün süreyi kapsayacak şekilde yapılabilir. 90 gün sonrası belirlenen teminatlar geçerliliğini yitirir.

Seyahat sağlık sigortası fiyatları bazı unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Fiyatı belirleyen unsurlar arasında seyahat süresi, hedef ülke veya bölgeler, sigortalının yaşı, sağlık durumu, sigortalanacak risklerin kapsamı ve sigorta şirketinin politikaları yer alır. Örneğin, uzun süreli seyahatler genellikle daha yüksek primlerde olabilirken bazı ülkelerde sağlık hizmetlerinin maliyeti daha yüksek olabilir. Sigortalının yaşı da primi etkileyen önemli bir faktördür. Spor aktiviteleri için ek kapsam gibi ek poliçe detayları da fiyatlar üzerinde belirleyicidir.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortası birçok ülke tarafından zorunlu tutulmaktadır. Vize başvuru işlemleri sırasında, başta ABD ve Schengen Bölgesi olmak üzere, birçok konsolosluk tarafından talep edilen zorunlu evraklar arasında, yurtdışı seyahat sigortası da bulunur. Çeşitli dönemlerde salgın hastalıklar için tedavi işlemleri, sigorta kapsamına dahil edilebilir. Söz konusu sigorta türü sadece, seyahat süresi dahilinde meydana gelecek durumları kapsadığından, geçerlilik süresi genelde kısadır. Sigorta primleri fiyat açısından fazla farklılık göstermez. Ancak, seyahat sigortası hesaplanması aşamasında, kişinin yaşı ve poliçe kapsamı dikkate alınır.