Tamamlayıcı sağlık sigortası ayakta tedavisi edilen çeşitli sağlık sorunlarından doğuma kadar geniş bir hizmet sağlar. Aynı zamanda sigorta oda hizmeti, diyaliz ya da yemek gibi uzun vadeyi kapsayan tedavi sürecinde de kullanıcılara yardımcı olur. Genellikle ameliyat masrafları da herhangi bir limit bulunmadan sigortanın kapsam alanına dahil edilir. Tercih edilen sigortanın poliçe limitlerine uygun olarak evde bakım için ihtiyaç duyulan masraflar sigorta şirketine aittir. Sigorta kapsamı tercih edilen pakete bağlı olarak farklılık gösterebilir. Tercih ettiğiniz sigortanın kapsamını genişletmek için ek teminatlar talep edebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası, kişilerin mevcut sağlık sigortalarının yanında ek bir koruma sağlayan bir poliçedir. Yaş sınırı, sigorta şirketlerine ve poliçe koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Genellikle tamamlayıcı sağlık sigortası, 65 yaşına kadar yapılabilmektedir. Ancak, bazı sigorta şirketleri daha ileri yaşlara kadar olan kişilere de bu sigortayı sunabilmektedir. Yaş sınırı poliçe şartlarına bağlı olarak değişebileceğinden, her sigorta şirketinin farklı politikaları olduğunu unutmamak önemlidir. Sigortayeri ile iletişime geçerek yaş sınırları hakkında net bilgi alıp çeşitli poliçe seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası için tercih ettiğiniz tedavi süreçlerine bağlı olarak sunulan poliçeleri değerlendirerek birini seçebilirsiniz. Ayakta tedavi kapsamasını istiyorsanız poliçeniz ona göre hazırlanır. Yatarak tedavileriniz karşılansın istiyorsanız veya hem ayakta hem yatarak olsun istiyorsanız poliçe hazırlığı bunlar göz önünde bulundurularak hazırlanır. 0-65 yaş arası SGK'lı kişiler bu sigorta türünden faydalanabilir. 0-5 yaş arası çocuklar, ebeveynlerinden herhangi birinin sigortası üzerinden poliçe alabilir. Poliçenin özelliklerini, sigortalının yaş, cinsiyet ve sağlık geçmişi gibi detaylar belirler. Sigortayeri ile iletişime geçerek, size özel sunulan poliçe seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılan sigorta şirketlerinin verdiği süre değişkenlik gösterebilir. Ayakta tedavi şeklinde faydalananların farklı yatarak faydalananların farklı olabilir. Genel olarak sigorta şirketleri anlaşmalı hastanelerde muayene olabilmeniz için size 3 ay süre verir. Sigorta yaptırdıktan itibaren 3 ay sonrasında ayakta veya yatarak anlaşmalı hastanelerden faydalanabilirsiniz. Ayakta tedavi için bekleme süresi olmayan poliçeler de olabileceği gibi bazı sigorta şirketlerinde yatarak tedavi için de zaman sınırı bulunmayabilir. Sigortayeri üzerinden bu konu hakkında bilgi alabilir, ne zaman anlaşmalı hastanelerde tedavi süreci başlanabileceğini öğrenebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası özel hastanelerin SGK ile anlaşmalı olanlarını kapsayan bir sigorta türüdür. Sigortalının aktif bir SGK verisi olması gerekir. Yataklı tedavi ve ayakta tedavi olarak iki ayrı poliçe türü vardır ve fiyatları birbirinden farklıdır. Bunun yanı sıra hem ayakta hem yatarak tedavi kapsamasını isteniyorsa fiyat ona göre şekillenir. Sigortalı bu tarz sigorta ile anlaşmalı sağlık kurumlarından sağlık hizmeti alabilir. Bu sigorta türünde fiyat; kişinin sağlık geçmişi, cinsiyet, yaş ve sigorta şirketi gibi unsurlara bağlı olarak değişir.